Megereszkedett mellről (mell ptosis) akkor beszélünk, amikor az emlő mirigyállománya lefelé mozdul el, lógni kezd, ennek következtében pedig a bőr kitágul, és bőrfelesleg alakul ki az öregedés, a terhesség, a testsúly ingadozása vagy a gravitáció miatt.
Ez az állapot nem betegség, inkább esztétikai probléma, ami a testképre és az önbizalomra is hatással van. A megereszkedett mellek funkcionális problémákat, például hát- és vállfájást, öltözködési nehézséget, továbbá lelki gondokat is okoznak.
A megereszkedett mellek helyreállítására a mellfelvarrás, a mellnagyobbítás, a mellkisebbítés vagy a kombinált mellplasztika érhető el, ami rövid idő alatt (60-90 perc), hosszú távra (10+ év), hatékonyan és biztonságosan szünteti meg a lógó mellek okozta esztétikai, egészségügyi és pszichés problémákat.
Az első lépés a vágyott külső eléréshez egy személyes és kötelezettségektől mentes konzultáció, amin személyesen teheti fel kérdéseit egy plasztikai sebésznek.
A megereszkedett mellek okai
A megereszkedett mellek okai lehetnek testi tényezők és életmódbeli okok is.
Testi tényezők
- Nagy mellek: a nagyobb keblek esetében a mell saját súlya miatt kezd el megereszkedni, ugyanis súlytöbblet húzóereje túl nagy megterhelést jelent a kötőszövet és a tartórostok számára.
- Gyenge kötőszövet: a mellben lévő kötőszövet állapota nagyban függ attól, hogyan táplálkozunk, mennyi folyadékot fogyasztunk, de genetikai tényezők is befolyásolják, hogy mennyire képes tartani a kebleket. A gyengébb kötőszövet a kisebb méretű kebleket sem tudja hosszú évekig feszesen, hetykén tartani.
- Terhesség, szoptatás: a terhesség és a szoptatás következtében a mell megduzzad, mérete megnő, a tejtermelés megszűnésével azonban a mellek általában visszanyerik eredeti méretüket. A kötőszövet azonban gyakran meggyengül, és a bőr sem lesz olyan feszes, mint a várandósság előtt, ami a mellek lógásához vezethet.
- Öregedés: a kor előrehaladtával változik a test, a bőr veszít a rugalmasságából, feszességéből, a mellek pedig ereszkedni kezdenek. Ez alapvetően egy természetes folyamat, és nem betegség.
Életmódbeli okok
- Súlyingadozás: hirtelen hízást követő hirtelen fogyás esetében a mell kötőszövete, illetve a bőr nem tudja követni a változásokat. A bőr a hízás miatt megnyúlik, a fogyás során pedig nem képes újra feszessé válni, ez pedig a mellek lógását eredményezheti.
- Dohányzás: a dohányzás egy káros mellékhatása, hogy öregíti a bőrt, ami így elveszíti a rugalmasságát, feszességét, és ez a melleken is meglátszik.
- Nem megfelelő melltartó: a melltartónak lényeges szerepe van a mellek formájának és tartásának megőrzésében, illetve a mellek lógásának megelőzésében. A nem megfelelő méretű és típusú melltartó használata meggyorsíthatja a mellek ereszkedését, hiszen nem segíti a mellek tartását.
- Fényvédő nélküli túlzott napozás, szoláriumozás: az UV védelem nélküli napozás/szoláriumozás a bőr korai öregedéséhez vezethet, ami a mellek lógását is elősegítheti.
A megereszkedett mell kezelése
A megereszkedett mell kezelése olyan beavatkozásokkal történhet, mint a mellfelvarrás, a mellnagyobbítás, a mellkisebbítés vagy a kombinált mellplasztika. A plasztikai beavatkozások tartós eredményt hozhatnak, ugyanakkor sokan próbálkoznak alternatív módszerekkel, mint a rendszeres testmozgás és a kozmetikumok használata. Ezekkel a lehetőségekkel lassítható a megereszkedés folyamata, esetleg némi javulás is hozhatnak, de tartós eredmény csak a plasztikai beavatkozásokkal érhet el.
Mellfelvarrás
A mellfelvarrás egy olyan mellplasztikai műtét, mely során a sebész eltávolítja a felesleges bőrt, és a meglévő mirigyállomány tömörítésével kialakítja a mell formáját. Ezt a beavatkozást az aszimmetrikus és megereszkedett mellek korrigálására szokták javasolni. A mellfelvarrással a mellek újra feszesek és dekoratívak lesznek.
Mellnagyobbítás
A mellnagyobbítás egy műtéti beavatkozás, mely során a mellekbe kerülő implantátummal a kívánt méretre növelhető a mell mérete, arányos, feszes és formás mell alakítható ki. A beavatkozást akkor szokták javasolni, ha bár kisebb a mell, a gyenge kötőszövet vagy a hirtelen súlyvesztés miatt mégis lóg.
A mellnagyobbítással nemcsak a keblek méretén, de a formáján és feszességén is lehet javítani, a végeredmény pedig tartós, hiszen a mai modern implantátumok évtizedekig, vagy akár élethosszig is a helyükön maradnak, csak egy minimális ereszkedés történhet az idő múlásával.
Jelentkezzen be még ma egy személyes konzultációra, hogy ne maradjon le a kedvezményről! Tovább az akció részleteire!
Mellkisebbítés
A mellkisebbítéssel esztétikusan javítható a keblek mérete, pozíciója, illetve feszessége. A műtét során a felesleges mirigyállomány eltávolításra kerül, így kialakítva a kívánt méretet, de egyúttal a mellek ideális helyzetbe hozása és feszesítése is megtörténik.
A kisebbítéssel egyrészt megszűnnek a túl nagy keblekből eredő lelki és egészségügyi problémák, másrészt a keblek feszesek és formásak is lesznek, ami megnöveli az önbizalmat és egészséges testkép alakul ki.
Kombinált mellplasztika
A kombinált mellplasztika egy olyan komplex plasztikai beavatkozás, mely során egyszerre végzi el a sebész a mellfelvarrást, illetve a mellek kisebbítését vagy nagyobbítását. Ezt a megoldást akkor szokták javasolni, ha a mellfelvarrás mellett a keblek méretén és formáján is szükséges módosítani, tehát nem csak a megereszkedett mell jelenti a problémát.
A kombinált mellplasztika hatására a mellek feszesebbek, arányosabbak lesznek, és a kívánt méret is kialakításra kerül. A mellnagyobbítás során implantátum is kerül a mellbe, a kisebbítéssel pedig a túl nagy mellek problémája is megszűnik, miközben a mellek lógását is korrigálják. A végeredmény tartós és dekoratív lesz.
Jelentkezzen be még ma egy személyes konzultációra, hogy ne maradjon le akedvezményről! Tovább az akció részleteire!
A lógó mell megelőzése
A lógó mell megelőzése egészséges, aktív és tudatos életmóddal érhető el:
- Rendszeres testmozgás: a rendszeres mozgás feszesebben tartja a mellizmokat, illetve a mellben lévő kötőszövetet, ezáltal lassabban következik be a mellek ereszkedése.
- Egészséges táplálkozás és folyadékfogyasztás: a bevitt tápanyagok és a folyadékfogyasztási szokások hatással vannak a kötőszövet rugalmasságára és a bőr feszességére. Ha egészségesen táplálkozunk, és naponta legalább 2-2,5 l folyadékot fogyasztunk, akkor lassítani tudjuk azt a természetes folyamatot, ami a mellek lógását eredményezi.
- Fényvédő krém használta: az UV sugárzás károsan hathat a bőr állapotára, öregíti azt, legyen szó napozásról vagy szoláriumozásról. A megfelelő fényvédő krémek használatával védelmet nyújthatunk a bőr számára a káros napsugarakkal szemben, amelyek felgyorsítanák az öregedés folyamatát.
- Megfelelő melltartó: egy megfelelő, méretben is passzoló melltartó, különösen nagy keblek esetén segít csökkenteni a hát terhelését, illetve a bőr folyamatos nyúlását is megakadályozza.
- Megfontolt életmódváltás: a crash-diéták helyett, melyek gyakran súlyingadozással járnak, célszerű inkább egy megfontolt életmódváltási lehetőséget keresni. A lassabb, de tartósabb súlycsökkenéssel a bőrnek és a kötőszövetnek is lesz ideje regenerálódni a fogyás után, ezáltal a mellek lógása is kisebb mértékű lesz.
GYIK – Gyakran ismételt kérdések
A megereszkedett mellek korrekciója TB támogatással lehetséges?
Igen, a megereszkedett mellek korrekciója lehetséges TB támogatással, viszont erre csak állami működtetésű kórházakban van lehetőség és csak abban az esetben, ha a műtétre komoly egészségügyi probléma miatt van szükség. Esztétikai céllal elvégzendő mellkorrekcióra nem vehető igénybe TB támogatás.