Az orrsövényferdülés okai, tünetei, diagnosztizálása és kezelése
Ismerje meg a témát közelebbről és tegye fel kérdéseit konzultáció keretében!
Az orrsövényferdülés (deviatio septi nasi) a leggyakoribb felnőttkori orrlégzési akadály. Az orrüreg közepén található orrsövény porcokból és csontokból áll, ami két részre osztja az orrot. Az orrsövényferdülés során ez a válaszfal elhajlik a középső helyzetétől, ami különböző problémákat okozhat a légzésben.
Az orrsövényferdülés változó súlyossággal jelentkezik és az emberek közel kétharmadát érinti. A kisebb eltérések nem okoznak életvitelbeli vagy légzéshez kapcsolódó problémákat, súlyos esetekben viszont az orrsövényferdülés komoly légzési nehézségeket, vérzést, szaglászavart, orrdugulást és fejfájást is okozhat. Ilyen esetekben elengedhetetlen az orrsövényferdülés kezelése.
Az orrsövényferdülés kezelésére létezik műtéti beavatkozás, az orrsövény műtét, mely tartósan megoldja az orrsövény deformációjából eredő panaszokat. Az orrsövényferdülésben szenvedők gyakran tartanak a beavatkozással kapcsolatos kockázatoktól, mint a vérzés, fertőzés, hegesedés, de a kozmetikai változások és a műtét sikertelensége is kételyeket ébreszthet. Az orrsövényferdülést kísérő tünetek kezelhetőek önmagukban, de végleges megoldást csak az orrsövényműtét jelent.
Tudjon meg többet az orrsövényferdülés kezelési lehetőségeiről egy vezető plasztikai sebésztől, aki
Az orrsövényferdülés okai
Az orrsövényferdülésnek három fő oka van: genetika, fejlődési rendellenesség, illetve sérülés .
- Genetika: Bizonyos embereknél nagyobb a kockázat a családi halmozódás miatt.
- Fejlődési rendellenesség: Az orrsövény gyorsabban fejlődik, mint az orr csontos, szilárd alapja és oldalsó része, ennek következtében az orrsövény nem fér el az orrüregben, emiatt pedig elhajlik oldalra vagy lefelé.
- Sérülés: Baleseti sérülések következménye is lehet az orrsövényferdülés, ilyenkor az orrsövényt alkotó porcok sérülhetnek, a deformációk, törések pedig nem minden esetben gyógyulnak szimmetrikusan.
Az orrsövényferdülés tünetei
Az orrsövényferdülés tünetei a deformitás mértékétől függően lehet nehézlégzés, orrdugulás, orrfolyás, ismétlődő orrmelléküreg gyulladások, orrszárazság, szaglászavar, de vérzés, fejfájás és alvászavarok is jelentkezhetnek. Sok esetben ez a rendellenesség panaszmentes marad, nem tapasztalható jelentősebb eltérés sem a légzésben, sem pedig a külső megjelenésben. Súlyos esetekben viszont számos panaszt okozhat, mint a nehézlégzés, orrdugulás, fejfájás vagy a szaglászavar.
Nehézlégzés
A nehézlégzés olyan tünetet jelent, amely az átlagosnál nehezebb vagy fájdalmasabb légvétellel jár. Ez érintheti a tüdőt és az orrot egyaránt.
Orrsövényferdülés súlyosabb esetekben komolyabb légzési nehézségekkel, nehézlégzéssel járhat, a beteg pedig azt érezheti, hogy nem jut elég levegőhöz.
A nehézlégzés jellemzően az orrjárat szűkülete miatt jelentkezik, általában azon az oldalon, ahol a ferdülés is van.
Orrdugulás
Az orrdugulás az az állapot, amikor az orr nem szelel rendesen, tehát az orrüregek valamilyen oknál fogva nem átjárhatók.
Az orrsövényferdülés esetén tapasztalható orrdugulás jellemző tünete, hogy a beteg nem kap rendesen levegőt az orron át történő légzés során. Az egyik járat teljesen eldugul, és a váladékozás sem ritka.
Az orrdugulás oka ilyen esetekben az, hogy az orrot két egyforma részre osztó orrsövény ferdén helyezkedik el, és beszéd, rágás vagy csak a légzés alatt gátolja az orrjárat átjárhatóságát, szelelését.
Ismétlődő orrmelléküreg gyulladások
Az orrmelléküreg gyulladás olyan megbetegedés, amely a melléküregekben található nyálkahártyát érinti, tehát az arcüreg, a homloküreg nyálkahártyáját.
Az orrmelléküreg gyulladások megelőző tünete jellemzően a nátha, vagyis az orrnyálkahártya gyulladása, ami orrdugulással és orrfolyással jár. A gyulladás továbbterjedése olyan panaszokat okozhat, mint a fejfájást, az arcüregben vagy a homloküregben jelentkező feszülő érzést. Akut esetekben a betegséget köhögés, illetve nyomásérzékenység és fájdalom kísérheti az arc, az orr és a szem területén.
Az ismétlődő orrmelléküreg gyulladások oka, hogy az ferdült orrsövény miatt dugulás lép fel az orrjáratban, az orrváladék nem folyik le rendesen, ez pedig először orrnyálkahártya gyulladáshoz vezet, majd ez a fertőzés terjed át az arcüregre és a homloküregre is. Mivel az orrsövény ferdülése miatt a dugulás tartósan fennáll, így a gyulladásos megbetegedések rendszeresen visszatérnek.
Orrfolyás
Orrfolyásról akkor beszélünk, ha az orr normál váladéktermelés túlságosan felfokozódik. Az orrváladék védelmi funkciót lát el a szervezetünkben, tehát alapvetően teljesen természetes, hogy termelődik, ám vannak olyan esetek, amikor ez a termelődés túlságosan nagy mértéket ölt, ami már kórosnak számít.
Az orrfolyás jellemző tünete, hogy az orrváladék, melynek 95 %-a víz, nagy mennyiségben szivárog az orrból, aminek következtében az orr folytonos törlést igényel.
Az orrváladék túltermelődésének oka a szűkebb orrjáratban keresendő. Az orrsövényferdülés miatt az egyik orrjárat beszűkül, jellemzően dugulás lép fel, a szervezet pedig ezt fokozott váladéktermeléssel kívánja orvosolni.
Orrszárazság
Az orrszárazságról akkor beszélünk, amikor az orrnyálkahártya kiszárad, és nem termelődik, ha mégis, akkor is csak minimális mennyiségben.
Az orrszárazság tünetei a jellegzetes égő, feszítő érzés belégzésnél, duzzanat, orrvérzés, orrdugulás, illetve a beszáradt orrváladék is. A fertőzések is gyakoribbak ilyenkor, mivel az orr a védelmi funkcióját a nyálkahártya hiánya miatt nem tudja teljes mértékben ellátni.
Az orrszárazság nem betegség, hanem tünet, valamilyen más betegség, például az orrsövényferdülés miatt jelentkezik. Az oka elsősorban az, hogy az orrjárat szűkülete miatt fellépő nátha vagy orrcsepp használat miatt az orr kiszárad.
Szaglászavar
Szaglászavarról akkor beszélünk, ha a szaglásban valamilyen rendellenesség lép fel, például szaglásvesztés, amely lehet teljes vagy részleges.
A szaglásvesztés tünete, hogy valamilyen illatot, szagot nem érzékelünk. Ez jelentkezhet csak egy vagy több illat esetében, de az sem ritka, hogy egyáltalán nem érez ilyenkor a beteg szagokat.
A szaglásvesztés okai lehet orrsövényferdülés esetén az állandó orrfolyás, orrdugulás, vagy a nátha, de a szaglóhám felszínének sérülése is okozhatja.
Vérzések
Orrvérzésről akkor beszélünk, amikor valamelyik orrjáratból vér folyik. Ez a jelenség érintheti csak az egyik, vagy mindkét orrjáratot is, és a jelenség súlyossága is eltérő lehet.
Az orrsövényferdülés miatt fellépő vérzések tünete a gyakori orrvérzés, véres orrfolyás, ugyanis az orrsövény deformitása hajlamosabbá tesz az orrvérzésre.
A vérzés oka ilyenkor az orrsövény normálistól való eltérése. Az egyik orrjárat ilyenkor szűkebb, ennél fogva a váladék távozása is nehézkessé válik, de maga a légzés is. Az erőltetés miatt elpattanhatnak a hajszálerek, ez pedig orrvérzést okozhat.
Alvászavarok
Alvászavarokról akkor beszélünk, ha valaki nagyon fáradt, de ennek ellenére képtelen a minőségi alvásra. Felületesen alszik, túlságosan korán vagy az éjszaka folyamán többször is felébred.
Az orrsövényferdülés miatt fellépő alvászavarok tünete lehet a horkolás vagy az alvás közbeni légzéskimaradás, vagy a nehézlégzés vagy az orrdugulás miatti nehezebb elalvás. Gyakori ilyenkor a fáradtság, kialvatlanság és ingerültség is.
Az orrsövényferdülés miatti alvászavarok oka az, hogy beteg ilyenkor nem tud mélyen aludni, mert a különböző légzőszervi és egyéb tünetek ebben akadályozzák.
Fejfájás
A fejfájás egy vagy kétoldali, nyomó, szorító érzés a fej valamely területén, leginkább a halántékon vagy a homlokon. Erőssége lehet enyhe vagy közepes, illetve lehet önmagában betegség, de tünet is.
A fejfájás tünete a halántékon vagy a homlok tájékán jelentkező fájdalom, de súlyosabb esetekben szédülés, hányinger vagy homályos látás is kísérheti.
A fejfájás oka ilyenkor az orr elzáródása a szűkebb orrjárat miatt. A nátha és orrdugulás miatt gyakran lép fel fejfájás, hiszen ilyenkor a fejet nagyobb megterhelés éri a folyamatos orrfújás miatt, ami végül fájdalomhoz vezethet.
Fokozott nyáktermelés
Fokozott nyáktermelésről akkor beszélünk, amikor az orr, a torok és a melléküregek felszínét borító nyálkahártya túlzott mértékben termelődik. A nyálkahártya termelődése alapvetően egy természetes és hasznos folyamat, ám bizonyos esetekben a szervezet túlműködik, és túlságosak sok nyákot termel.
A túlzott nyáktermelés tünete lehet a folyamatos köhögés, kaparó, fájó vagy égető érzés a torokban, a folyamatos torokköszörülés, a rossz lehelet, de az émelygés is, melyet a váladék lenyelése válthat ki.
A túlzott váladéktermelést jellemzően az orrjáratok dugulása okozza, de a melléküregek gyulladását is kísérheti ilyen tünet.
Alvási apnoe
Az alvási apnoe egy súly alvászavart jelent, amely során alvás közben kimarad egy-egy légvétel. Az alvás során ez a légzésmegállás, légzéskimaradás csak időszakos.
Az alvási apnoe tünetei, a napközbeni fáradtságérzet, a hangos horkolás, az alvás közbeni légvétel-kimaradás, a reggeli fejfájás, a torok vagy a száj szárazsága ébredéskor, illetve a rossz alvásminőség.
Az alvási apnoe oka orrsövényferdülés esetén szintén a szűkebb orrjáratban keresendő. A súlyosabb orrsövényferdülés ugyanis akár légzéskimaradáshoz vezethet alvás közben, mivel az orron át nem jut be megfelelő mennyiségű levegő a tüdőbe.
Az orrsövényferdülés diagnosztizálása
Az orrsövényferdülés diagnosztizálása jellemzően fül-orr-gégészeti vizsgálattal, orrtükrözéssel történik. Az endoszkópos orrtükrözéssel az orrüreg hátsó részei is megvizsgálhatók, jobban áttekinthető a kérdéses terület. A szakorvos a tünetek és a vizsgálat alapján kérhet orrmelléküreg-röntgen, vagy CT-vizsgálatot is, hogy pontos képet kaphasson a páciens állapotáról, betegségének súlyosságáról.
Az orrsövényferdülés kezelése
Az orrsövényferdülés kezelése elsősorban műtéti beavatkozással, úgynevezett szeptoplasztikával történik, mivel csak így lehet fizikailag helyreállítani az orrsövény anatómiai eltéréseit. A szeptoplasztika - más néven orrsövény műtét vagy orrsövényplasztika - célja az orrsövény kiegyenesítése, ami javítja a légzést, és megszünteti az olyan tüneteket, mint az orrdugulás, orrmelléküreg-gyulladás és az orrvérzés.
Az orrsövényferdülés kezelése 1.260.000 forintba kerül, ami műtéti úton állítja helyre az orrsövény elferdült porcait. A beavatkozás során az egyik orrjárat bemenetében, elölről ejtenek egy műtéti metszést, amelyen keresztül az orrsövény deformitása kiigazításra kerül.
Amennyiben esztétikai korrekcióra is szükség van, az orrsövény műtét összeköthető orrplasztikával (rhinoplasztika), amely során nemcsak a belső szerkezeti problémákat, hanem az orr külső formáját is módosítják. Ez a kombinált eljárás biztosítja mind a funkcionális, mind az esztétikai eredmények optimalizálását. Az orrsövény és orrplasztika együttes ára 1.800.000 forint, ami minden felmerülő költséget tartalmaz.
Plasztikai műtétek 15% kedvezménnyel
Csak korlátozott ideig! Az akció részleteiért kattintson a lenti gombra.
Kérdése van?
Kérjen időpontot orrplasztika konzultációra!
Egy plasztikai beavatkozás nehéz döntés és Önnek is biztosan sok kérdése van.
Jelentkezzen be most konzultációra és egy vezető sebész részletesen bemutatja Önnek lehetőségeit, azok várható eredményeit, felmerülő költségeit.
Plasztikai műtétek 15% kedvezménnyel
Csak korlátozott ideig! Az akció részleteiért kattintson a lenti gombra.