A szülés utáni regeneráció és alakkorrekció

Ismerje meg a témát közelebbről és tegye fel kérdéseit ingyenes konzultáció keretében!

A szülés utáni időszakot gyermekágyas időszaknak nevezzük, amely a szülés utáni 40 napot, nagyjából hat hetet jelent és  akár 12 hónapig is tarthat. Ebben az időszakban az anya felépül a terhességből és a szülésből, mely jelentős fizikai és érzelmi változásokkal jár. 

A szülés utáni fizikai jellemzők sokfélék lehetnek, például a méh összehúzódik, visszanyeri az eredeti méretét, a hormonok egyensúlya is visszaáll, elkezd visszahúzódni a has, megszűnik az erős hüvelyi vérzés, gyógyul a gátseb, császármetszés esetén pedig a heg napról napra egyre kevésbé fáj. Jellemző ilyenkor a fáradtság, az érzelmi ingadozások, de olyan egészségügyi problémák is jellemeznek, mint a szülés utáni depresszió, az inkontinencia, a székrekedés vagy az aranyér.

A szülés utáni fizikai tünetek nem minden esetben igényelnek korrekciót, beavatkozást, a gyermekágyi időszak végére a legtöbb fizikai tünet megszűnik. Gyakori félelem, hogy a szövődmények és az egészségügyi panaszok észrevétlenek maradnak, illetve, hogy az anya nem talál rájuk hatékony megoldást. 

Mi történik a szülés után

Szülés utáni fizikai tünetek

A szülés utáni fizikai tünetek több szervet, szervrendszert érintő tünetegyüttest jelentenek, melyek a szülést követő szakaszban tapasztalhatók. Hogy milyen tünetek jelentkeznek, az nagyban függ a szülés módjától, a vajúdás idejétől, a szülés alatti eseményektől és a szervezet egyedi sajátosságaitól is.

Méhösszehúzódások 

A szülés utáni méhösszehúzódás az a folyamat, amikor a méh erei összehúzódnak az oxitocin hormon hatására, jellemzően a szoptatás közben. 

Az összehúzódások tünete a fájdalom, a méh görcsölése. A szülést követő pár napban erőteljesebbek lehetnek, a menstruációt kísérő fájdalomhoz hasonló érzetet kelthetnek. 

A méhösszehúzódások oka, hogy a szervezet a méh ereinek összehúzásával igyekszik megakadályozni az erőteljes vérzést, illetve méh eredeti alakjának és méretének visszanyerését is így próbálja elérni. A legtöbb esetben az összehúzódások pár nap alatt segítenek visszanyerni a méh eredeti méretét, de ez nem minden esetben sikerül teljes mértékben.  

Hormonális változások

A szülés után a hormonok szintje és mennyisége is megváltozik a szervezetben. A szülést követően a prolaktin jelentősebb lesz a termelődése, hogy elősegítse a tejtermelést, az ösztrogén és a progeszteron viszont csökkenni kezd. 

A hormonális változások számos tünet formájában jelentkezhetnek, mint a hajhullás, bőrelváltozások, izzadás, vizesedés, hüvelyszárazság, hangulatingadozások stb. A legtöbb tünet a hormonális egyensúly visszaállásával megszűnik. 

A hormonális változások kiváltó okai a hormonok, az ösztrogén, a prolaktin, a progeszteron, de még az oxitocin is. 

Érzékeny mellek

Az érzékeny mellek az emlők, illetve az mellbimbók érzékenységét, feszülését vagy fájdalmát jelentik. 

A mellérzékenység tünetei a mellek és a mellbimbók feszülése, szenzitivitása. Ilyenkor a keblek keményebbek, teltebbek és lényegesen érzékenyebbek, mint máskor. 

A mellérzékenység oka, hogy a szülést követően a mellekben úgynevezett előtej (colostrum) termelődik, majd ezután beindul a valódi anyatej termelődése is. A tejbelövellés okozhat érzékenységet, fájdalmat a mellekben. 

Az érzékeny mellek általában nem számítanak a szülés után tartós tünetnek, ha viszont a szoptatás ellenére is érzékenyek, fájdalmasak a keblek, akkor valószínűen nem megfelelő a szoptatás. 

Vizesedés

A vizesedés egy gyakori állapot, amikor a folyadék felgyülemlik a kötőszövetekben, ennek köszönhetően pedig duzzadást okoz. Az érintett kötőszövetek megdagadnak, mert a szervezet nem tud megszabadulni a bennük összegyűlt folyadéktól. 

A vizesedés tünete elsősorban a lábakat és a kezeket érinti. Ilyenkor a kéz és lábfej, a boka és az alkar érintett elsősorban, megduzzad a felgyülemlett folyadék hatására. A vizesedés már a terhesség vége felé megjelenhet, és a szülést követő egy hétben is megmaradhat. 

A vizesedés oka a terhesség végén és a szülést követően hormonális, a progeszteron hormonnak köszönhető. Ez a tünet a szülés után egy hétig még jelentkezhet, de utána már nem tapasztalható. 

Hüvelyszárazság

A hüvelyszárazság az az állapot, amikor a hüvelyváladék mennyisége jelentősen kevesebb, mint az optimális mennyiség. A szülést követően ez meglehetősen gyakori jelenség. 

A hüvelyszárazság számos kellemetlen tünettel társul, mint az égő, viszkető érzés a hüvely területén, fájdalom, sűrű vizelési inger, inkontinencia, de magasabb ilyenkor a fertőzésveszély is. A közösülés is kellemetlen, fájdalmas lehet ilyenkor.

A hüvelyszárazság oka a szülést követően általában hormonális. Az ösztrogén hormon szintje lecsökken a szervezetben, emiatt nem termelődik megfelelő mennyiségű váladék a hüvelyben. Ez az állapot a legtöbb esetben csak átmeneti, amint megindul újra a peteérés, a panaszok megszűnnek. 

Gáttáji érzékenység

A gáttáji érzékenység a hüvelyi szülést, illetve a gátmetszést követő, a gát területén érezhető irritáció vagy fájdalom. Gátnak a hüvelybemenet és a végbélnyílás közötti területet tekintjük, mely a hüvelyi szülés vagy orvosi beavatkozás során sérülhet. 

A gáti érzékenység tünetei között szerepelnek a kipirosodott bőr, az érintésre, mozgásra tapasztalt érzékenység, a fájdalom és az ödéma is. 

A gáttáji érzékenység oka, hogy a hüvelyi szülés a gát szakadását, sérülését eredményezheti, de a gátmetszés is gyakori, ilyenkor az orvos vágásokat ejt ezen a területet. A gáton keletkező sebek és sérülések okozzák a gáttáji érzékenységet, mely a szülést követő pár hétig fennállhat. 

A gátmetszés után maradt öltések ideális esetben 7-10 nap után gyógyulnak be, a gáttáji érzékenység hozzávetőleg 1 hónap után szűnik meg. A gyógyulás időszakában fokozottan fertőzés veszélyes ez a terület, tehát a tisztán tartására nagy figyelmet kell fordítani. 

Lochia

A lochia a gyermekágyi vérzés, mely a menstruációhoz hasonlatos, egy elkerülhetetlen, természetes folyamat. A lochia a vérből, a nyálkahártyából, a sebgyógyulásban részt vevő fehérvérsejtekből, placentamaradványokból és a méhnyálkahártya-darabkák keverékéből tevődik össze. A lochia természetes szülés és császármetszés esetén egyaránt jelentkezik, viszont császármetszés után a gyermekágyi vérzés gyengébb, mint hüvelyi szülést követően.

A szülés után a méhet borító felszíni nyálkahártya leválik a méh faláról, és vérrel vegyülve távozik a szervezetből. A lochia a szülést követő első pár napban még nagy mennyiségű és a színe is inkább pirosas. Az idő múlásával azonban csökken a mennyisége, a színe már nem piros, inkább rózsaszínes-barnás, később sárgás, az állaga pedig kevésbé sűrű, inkább vizes állagú lesz. A szoptatást követően a lochia lehet pirosabb és nagyobb mennyiségű, ami teljesen természetes.

A lochia hozzávetőleg 6 hétig tart, ilyenkor a tampon használata nem javasolt, csak az egészségügyi betét megengedett. Amennyiben a lochia erőteljesebbé válik, fájdalommal jár, esetleg láz vagy gyengeség tapasztalható, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni. 

Izzadás

Az izzadás a szervezet a hőszabályozásához járul hozzá. Az izzadság vízben gazdag, és a test hűtésében vesz részt. A szülés után azonban ez a folyamat, különösen éjszaka jelentősen felerősödhet.  

A fokozott izzadás tünetei az erőteljes verejtékezés, kimelegedés, a bőr kipirulása, különösen éjszaka. Ez a folyamat jellemzően nem jár lázzal, tehát nem a megemelkedett testhőmérséklet okozza. Amennyiben mégis láz lépne fel, akkor akár fertőzés is okozhatja a tüneteket. 

A szülés utáni éjszakai izzadás oka általában hormonális. A szülés utáni időszakban a hormonális változások nagyon erőteljesek. Ilyenkor csökken az ösztrogén és a progeszteron szintje, a prolaktin szintje viszont nő. Ezek a változások a verejtékmirigyekre is hatással vannak, és túlzott működést válthatnak ki belőlük. A hormonális egyensúly visszaállása után ez a tünet jellemzően megszűnik. 

Császármetszés

A császármetszés a születés mesterséges módja, amikor a hasüreget és a méhfalat műtéti úton nyitják meg, és így veszik ki az újszülöttet. A császármetszést sok minden indokolhatja, sürgősségi beavatkozás is lehet, de programozott időpontban is elvégezhetik az anya vagy a magzat érdekében. 

A császármetszés után számos tünet jelentkezhet, amely a természetes szülésnél nem, vagy kisebb mértékben érezhető. A műtétet követő 6 órán keresztül nem szabad felkelni, de még a fej megemelése sem ajánlott. Az első napokban gyakori a fáradtság és a kimerültség, a seb fájdalma, fejfájás, de a láb ödémásodása sem ritka. A gyermekágyi vérzés ilyenkor is jelentkezik, de gyengébben, mint a hüvelyi szülés esetében. 

A császármetszés után az öltések gyógyulási ideje jellemzően 5-10 nap, ám az izomban lévő öltéseknek több mint 12 hétre van szükségük a teljes gyógyulásra. Az anyáknak ilyenkor fokozottan ügyelniük kell a seb tisztán tartására, illetve arra, hogy milyen mozgásformákat végezhetnek. 

Aranyér

Az aranyér a végbélnyálkahártya alatt található érköteg, amely akkor alakulhat ki, ha a megnyúlik az érpárnát rögzítő kötőszövet, és kinyúlik végbélcsatornából. A szülés után az aranyér rendkívül gyakori. 

Az aranyér tünete a végbél környéki fájdalom és duzzanat, esetleg viszketés. A fájdalom nemcsak székletürítéskor jelentkezhet, hanem ülés, állás és fekvés közben is. Emellett véres vagy váladékos széklet, székrekedés, és a WC papíron megjelenő véres foltok is utalhatnak aranyérre. 

A szülés utáni aranyérnek több oka is lehet. Az egyik a progeszteronhormon, mely bár a terhesség védelmét szolgálja, de gyengíti a vénák falát, így csökken a tartásuk, aminek következtében lecsúsznak és begyulladnak a szüléskor. A másik gyakori ok a székrekedés. A szülés utáni fizikai tünetek egyike lehet a székrekedés, mely akár az aranyér kialakulásához is vezethet. Jellemzően az aranyeres panaszok 6-12 hónappal a szülés után megszűnnek a megfelelő kezelés mellett.  

Székrekedés

A székrekedésnek a széklet mennyiségének, ürítésének gyakoriságának csökkenését nevezzük, illetve azt az állapotot, amikor az ürítés nehéz, esetleg erőltetésre van hozzá szükség.  Szülés után ez gyakori állapot. 

Szülést követően a székrekedés tünetei hasonlóak a más okból fennálló székrekedéssel. Általában több napig is eltartó nehézkes székletürítéssel, vagy a székletürítés kimaradásával jár, melynek számos oka lehet. 

A szülés utáni székrekedést okozhatja az fájdalomcsillapító vagy az érzéstelenítő, a hormonális változás, a kialvatlanság, az alacsony folyadékbevitel, a mozgáshiány, de az alacsony rostbevitel is. Emellett lelki eredetű okok is állhatnak a háttérben, mint például a szorongás a gátmetszés öltéseinek felszakadása miatt.  A magas rosttartalmú ételek fogyasztása, illetve a székletlazító gyógyszerek segíthetnek a probléma megoldásában.  

Inkontinencia

Az inkontinencia egy vizelettartási zavar, amely során pár csepp vizelet akaratlanul távozik, például tüsszentéskor, nevetéskor vagy köhögéskor. 

Az inkontinencia tünetei az akaratlan vizeletvesztés, mely szülés után jellemzően csak pár csepp, de nagyobb mennyiség is előfordulhat. 

A szülés utáni inkontinencia oka, hogy a vajúdás, illetve a hüvelyi szülés során megnyúlnak, megsérülnek a medence falait alkotó izmok, ez az izomgyengülés pedig hólyagtartási problémákat okozhat. A regenerálódás során jellemzően a medencefenéki izmok is helyreállnak, és ez a probléma megszűnik.

Hajhullás

A hajhullás egy természetes folyamat, mely során a hajszálak kihullnak. Napi kb. 100 szál elvesztése teljesen normális, e fölött azonban már kórosnak számít a hajszálvesztés. Szülés utáni harmadik hónapban az anyák 90 %-a tapasztal nagyobb mennyiségű hajvesztést, ilyenkor a nők hajtömeg 30 %-át is elveszítik. 

A szülés utáni hajhullás tünete, hogy egyszerre, nagy mennyiségben hullnak ki a hajszálak, de a haj fakóbbá válása és erőteljes töredezettsége is jelentkezhet ilyenkor. 

A hajhullás oka a hormonális változásokban keresendő. A terhesség alatt megnő a szervezet ösztrogénszintje, mely gátolja a hajszálak telogén, vagyis a nyugalmi fázisba lépését, így a hajszálak növekedési, vagyis anagén fázisban vannak.  A szülés után azonban az ösztrogénszint csökken, a hajszálak belépnek a telogén fázisba, ez pedig nagymértékű hajhullást okozhat. Ez azonban jellemzően csak átmeneti, a haj hozzávetőleg 6-12 hónap alatt tér vissza a normál növekedési ciklusához.

Súlycsökkenés

A szülés utáni súlycsökkenés elsősorban azt a súlyt jelenti, amit az újszülött, a méhlepény és a magzatvíz tesz ki. Ez hozzávetőleg 3-6 kg. 

A súlycsökkenés nem feltétlen látszik a szülést követő pár hétben, a has néha még mindig a terhesség látszatát kelti, ugyanakkor a szervezet jelentős súlyt veszít a szülés által. A vizesedés megszűnésével azonban jelentős csökkenés történhet még a szülés utáni hetekben.

Bőrelváltozások

A szülést követő bőrelváltozások alatt olyan bőrproblémákat értünk, mint a striák, a barna foltok az arcon vagy az ekcéma. 

A szülés utáni bőrproblémák tünetei sokfélék lehetnek. Bizonyos esetekben piros vonalak formájában jelentkeznek, de a barna foltok, a megszaporodott anyajegyek, vagy viszkető vörös foltok formájában is jelentkezhetnek. 

A bőrváltozások oka jellemzően hormonális. A barna vagy vörös foltokat a fokozott pigmentáció okozza, melynek hátterében hormonális változások állnak, elsősorban a megemelkedett ösztrogén, progeszteron és melanocyta stimuláló hormonok. Az ekcémák sem ritkák a szülés után, de ezek oka nem feltétlen hormonális, inkább lelki, de külső tényező is kiválthatja, mit például egy új mosószer. 

Mikor kell orvoshoz fordulni a szülés utáni hat hétben

Szülés utáni korrekciós lehetőségek

A szülés utáni problémák korrigálása olyan beavatkozásokat és kezeléseket jelent, melyek a szülést követő tünetek és panaszok javítását, megszüntetését jelentik. Ma már számos lehetőség kínálkozik a korrekciókra, mint a hasplasztikai, a mellplasztika, a zsírleszívás, az intim lézeres kezelés, de más, alternatív kezelési lehetőségek is, attól függően, milyen tünetre szeretnénk tartós megoldást találni. Létezik kifejezetten szülés utáni nők számára kialakított mommy makeover plasztika csomag, ami a tipikus tünetek megszüntetésére szolgáló beavatkozásokat tartalmazza.

Hasplasztika

A hasplasztika egy olyan plasztikai beavatkozás, mely során a has megnyúlt, kitágult bőrét műtéti úton megfeszítik, a hasfal izomzatát helyreállítják, szükség esetén pedig a felesleges zsírt is eltávolítják. 

A terhesség során, ahogy nő a magzat a hasban lévő kötőszövetek meggyengülnek, a szülés után pedig a bőr megereszkedik. A regeneráció nem minden esetben történik meg, a megereszkedett has sokszor szétnyílt hasizommal is társul. Amellett, hogy ez az állapot nem esztétikus, még egészségügyi problémákat okozhat.  

Ilyen esetekben gyakran javasolják a hasplasztikát, leginkább azoknak a hölgyeknek, akik zavarónak érzik a hasukon található bőr- és zsírfelesleget, és laposabb, karcsúbb hasra vágynak. A hasplasztika segíthet a köldök alatti és feletti részt laposabbá, a bőrt pedig feszesebbé tenni. 

Mellplasztika

A mellplasztika olyan műtéti eljárásokat foglal magába, melyek a mell formáját, méretét, feszességét hivatottak korrigálni. 

A terhesség és a szoptatás nagyon igénybe veszi a női melleket. Gyakori, hogy a szoptatási időszak után a mellek formája, mérete megváltozik, megereszkednek, lógnak. A változások sokszor rendkívül drasztikusak lehetnek, olyannyira, hogy az alternatív megoldások, mint az étrendváltás és a rendszeres testmozgás ellenére sem történik érdemi javulás. 

A mellplasztika jelentős, érdemi, tartós változást eredményez, a mellek feszesebbek és formásabbak lesznek, elérhető vágyott mellforma.

Zsírleszívás

A zsírleszívás egy olyan plasztikai eljárás, mely a lerakódott zsírpárnák eltávolítására szolgál. 

A szülés után gyakran marad a hason, a combon, deréktájon, de akár a karon és a nyakon is felesleges zsír. Ezek a zsírpárnák sokszor a rendszeres testmozgás és egészséges étrend ellenére sem tűnnek el. Ez lelkileg gyakran megterhelő, önbizalomhiányt, önértékelési zavarokat, szorongást okozhat. 

A zsírleszívás az egyik módja annak, hogy ezek a felszaporodott zsírpárnák eltűnjenek. Ez egy alakformáló, és nem testsúlyt csökkentő beavatkozás, segítségével a test feszesebb, az alak formásabb és arányosabb lesz. 

Alternatív kezelési lehetőségek

Léteznek olyan alternatív kezelési lehetőségek, melyek a szülés utáni fizikai tünetek enyhítésére szolgálnak. Ezek az eljárások nem műtéti beavatkozások, nincs altatás, vágás és gyógyulási idő.

Intim lézeres kezelés

Az intim lézeres kezelés egy műtéti eljárás nélküli beavatkozás, melynek célja az intim területek fiatalítása és regenerációja. 

A terhesség és a szülés nagyon igénybe veszi az intim testtájakat. A hüvely veszíthet a rugalmasságából, tágabb lehet, mint a szülés előtt, de inkontinencia és hüvelyszárazság is felléphet. 

Az intim lézeres kezelés segíthet visszaállítani a kötőszövetet, rugalmasabbá teheti azt, így nemcsak a szexuális panaszok szűnhetnek meg, de az inkontinencia kelezésében is hatékony megoldás lehet ez a módszer. 

Egyéb alternatív kezelési lehetőségek:

  • Stria kezelés: a terhesség alatt megnyúlik a bőr, a szülés után visszazsugorodik, melynek következtében csíkok alakulhatnak ki a bőrön. A striák megszüntetésére mezoterápiás, lézeres, és tesztfeszesítő beavatkozásokat szoktak javasolni. 
  • Lézeres hegkezelés: a szülés során gyakori a műtéti metszés, mely során hegek keletkeznek. Lézeres kezeléssel a hegek elhalványíthatók. 
  • Pigmentfoltok kezelése: az arcbőrön barna foltok jelenhetnek meg a szülés után, melyek nem mindig halványodnak el. Kémiai hámlasztással a foltok színe halványítható, akár el is lehet őket tüntetni.

További szülés utáni változások

A szülés utáni változások mentális és érzelmi síkon is megjelennek. Ezek tünetei és kezelése szintén fontos feladat,  melyhez támogató környezetre van szükség.

  • Mentális változások: a szülés után nemcsak testi, hanem lelki változások is tapasztalhatók, mint a lehangoltság, depresszió, vagy a szorongás. 
  • Érzelmi változások: a szülési utáni pár napban gyakori lehet a hangulatingadozás, illetve az erős érzelmek. Maga a szülés is komoly érzelmi megterhelést jelent, ahogyan a baba megérkezése is, így az érzelmek hullámzása, felerősödése teljesen normális ilyenkor. 
  • Változások a szexualitásban: csökkent libidó, gyengébb orgazmus. Gyakori jelenség, hogy a gyermekágyas időszak lezajlása után sem vágyik valaki az intimitásra és a testi kapcsolatra a párjával, ha pedig mégis, gyengébben éli meg a gyönyört, mint a szülés előtt. 

Kérdése van?

Kérjen időpontot ingyenes plasztika konzultációra!

Egy plasztikai beavatkozás nehéz döntés és Önnek is biztosan sok kérdése van.


Jelentkezzen be most ingyenes konzultációra és egy vezető sebész részletesen bemutatja Önnek lehetőségeit, azok várható eredményeit, felmerülő költségeit.

Plasztikai műtétek 15% kedvezménnyel

Csak korlátozott ideig! Az akció részleteiért kattintson a lenti gombra.